کیف پول سرد cold wallet، مزایا و معایب و انواع

علی سیتی / کیف پول سرد cold wallet، مزایا و معایب و انواع

تالیف

elham adriyani

زمان انتشار

18 مهر 1402

دسته بندی

نظرات

1 نظرات

آنچه که در این مطلب می خوانید:

کیف پول سرد (Cold Wallet) یکی از مهمترین ابزارهای حفظ امنیت انواع  ارزهای دیجیتالی  مانند بیت‌کوین و اتریوم است.این وسیله برای ذخیره سازی رمز ارزها به صورت آفلاین (بدون اتصال به اینترنت) استفاده می شود و به عنوان کیف پول سخت‌افزاری (Hardware Wallet) نیز شناخته می‌شود.

کیف پول سرد چیست؟

با توجه به گسترش ارزهای دیجیتالی در دنیا و استقبال کاربران و سرمایه گذاران نیاز به داشتن یک کیف پول ایمن احساس می‌شود. کیف پول سرد به یک دستگاه فیزیکی اطلاق می‌شود که به منظور ذخیره ارزهای رمزی به صورت آفلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها معمولاً به شکل USB، کارت حافظه، یا دیگر اشکال فیزیکی عرضه می‌شوند. این ولت ها دارای یک ترکیبی از کلیدهای خصوصی (Private Keys) هستند که برای امضاء تراکنش‌ها و دسترسی به ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله، ما به تفسیر مفهوم Cold Wallet، مزایا و معایب استفاده از آن، نحوه عملکرد و نگرانی‌های امنیتی مرتبط با آن می پردازیم.

انواع کیف پول های سرد

همانطور که بیان کردیم کیف پول‌های سرد به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره امن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کیف پول‌ها در اصل دستگاه‌های فیزیکی هستند که از اتصال به اینترنت جلوگیری می‌کنند و کلیدهای خصوصی (Private Keys) مورد نیاز برای دسترسی به ارزهای رمزی را در داخل خود ذخیره می‌کنند. این ولت ها با نام ها و انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. در زیر، نمونه‌هایی از انواع کیف پول‌های سرد ذکر شده است:

 • کیف پول‌های سخت‌افزاری (Hardware Wallets): این نوع کیف پول به عنوان یک دستگاه فیزیکی عرضه می‌شوند و به شکل یک USB یا دستگاه مشابه طراحی می‌شوند. نمونه‌های معروف از کیف پول‌های سخت‌افزاری شامل لجر نانو اس پلاس و لجر نانو ایکس 2023، ترزور تی و کیف پول ترزور وان و لجر استکس می‌شوند. این دستگاه‌ها از اتصال به اینترنت جلوگیری می‌کنند و ارزهای رمزی را در داخل دستگاه توسعه می‌دهند. کیف پول های سخت افزاری را می توان بهترین و ایمن‌ترین ولت های دیجیتالی دانست.
 • کیف پول‌های کاغذی: این نوع کیف پول سرد شامل یک قطعه کاغذ یا کارت مقوا است که کلیدهای خصوصی و عمومی به صورت QR code یا متنی روی آن چاپ می‌شود. کاربر باید این کاغذ را به امانت داشته باشد و از دسترسی اشخاص غیرمجاز جلوگیری کند.این نوع ولت‌ها نسبت به مدل های سخت افزاری و حتی نرم افزاری ایمنی کمتری داشته و برای افراد مبتدی با سرمایه بسیار محدود مناسب است.
 • کیف پول‌های موبایل: اگرچه کیف پول‌های موبایل اغلب به عنوان کیف پول‌های گرم (Hot Wallets) شناخته می‌شوند (زیرا به اینترنت متصل هستند)، اما برخی از آنها قابلیت تبدیل به کلد ولت با قفل آفلاین داشته و از امنیت فیزیکی نیز بهره می‌برند.

مناسب‌ترین نوع کلد ولت بستگی به نیازها و ترجیحات شما دارد. همچنین، برای حفظ امنیت ارزهای رمزی خود، به اهمیت نگهداری از کیف پول  و مدیریت صحیح آن توجه داشته باشید.

مزایا و معایب کیف پول سرد

اکنون که با کیف پول های سرد و انواع آن آشنا شدید بهتر است مزایا و معایب آن را نیز بدانید.

مزایا:

 • امنیت: این نوع به دلیل عدم اتصال به اینترنت وجود داشته‌ی کلیدهای خصوصی در محیط آفلاین، به شدت امنیت را افزایش می‌دهد.
 • حفاظت در مقابل نرم‌افزارهای مخرب: این دستگاه‌ها در معرض حمله نرم‌افزارهای مخرب نیستند، بنابراین احتمال خسارت از طرف افراد سودجو کمتر است.
 • ذخیره سازی بلند مدت: کلد ولت برای ذخیره سازی بلند مدت رمز ارزها ایده‌آل است.

معایب

 • هزینه: خرید یک کیف پول سرد معمولاً هزینه‌بر است و باید هزینه اضافی برای خرید دستگاه پرداخت شود.
 • آسیب پذیر بودن: ممکن است ولت  شما در اثر بلایای طبیعی یا آتش سوزی آسیب ببیند، گم شود و یا دزدیده شود. اگر کیف پول فیزیکی از دست برود یا خراب شود، ارزهای موجود در آن قابل گاهی قابل بازیابی نخواهند بود.

cold wallet چگونه کار می کند؟

اما این نوع کیف پول‌ها عملکرد خود را چگونه انجام می‌دهد؟ این ولت ها با تولید کلیدهای خصوصی و عمومی کار می کنند. کلیدهای خصوصی را در دستگاه ذخیره کرده و از دسترسی آنها به طور فیزیکی محافظت می‌کند. وقتی کاربر می‌خواهد تراکنشی انجام دهد، دستگاه کلید خصوصی را مورد استفاده قرار داده و تراکنش را امضاء می‌کند. بدین ترتیب کاربر می تواند تراکنش های خود را مدیریت و به ارسال و دریافت ارز بپردازد.

اقدامات لازم و نکات مهم برای امنیت کیف پول های سرد

برای مقابله با این نگرانی‌ها می‌توانید اقداماتی انجام دهید:

    – تهیه نسخه پشتیبان: قبل از استفاده از این نوع ولت ها نسخه پشتیبان از کلیدهای خصوصی خود بگیرید. این نسخه پشتیبان را در یک مکان امن  ذخیره کنید.

    – توجه به کلیدهای بازیابی: برخی کیف پول‌های سرد دارای کلیدها یا عبارات بازیابی هستند که در صورت از دست دادن دستگاه، امکان بازیابی ارزها را فراهم می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که این کلیدها در جایی امن نگهداری می‌شوند و از دسترسی اشخاص غیرمجاز جلوگیری می‌کنید.

    – منابع معتبر: برای خرید کیف پول سرد، از منابع معتبر و رسمی استفاده کنید. از وب‌سایت رسمی تولید کننده یا نمایندگی‌های و یا فروشگاه های معتبر خرید نمایید.

    – تحقیق کنید: قبل از خرید، تحقیقات دقیقی درباره مدل و برند کیف پول مورد نیاز است. نظرات و تجربیات دیگر کاربران را بررسی و سپس اقدام به خرید نمایید.

    – هشدارها: از هشدارها و نکات امنیتی توسط سازندگان کیف پول پیروی کنید. هیچگاه اطلاعات حساس خود را به اشخاص ناشناس ارسال نکنید.

تفاوت کیف پول های سرد و گرم

تفاوت‌های اصلی بین کیف پول‌های سرد (Cold Wallets) و گرم (Hot Wallets) در زیر توضیح داده شده است:

 1. اتصال به اینترنت
  ولت های سرد کاملاً آفلاین هستند و از اتصال به اینترنت جلوگیری می‌کنند. این به معنای این است که کلیدهای خصوصی و ارزهای رمزی در دستگاه آفلاین ذخیره می‌شوند و از تهدیدات آنلاین محافظت می‌کنند. اما کیف پول‌های گرم و یا کیف پول های نرم افزاری به اینترنت متصل هستند و معمولاً به منظور انجام تراکنش‌های روزمره و دسترسی سریع به ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این به معنای این است که کلیدهای خصوصی در دستگاه آنلاین ذخیره می‌شوند و در معرض تهدیدات امنیتی آنلاین قرار دارند.
 1. امنیت
  کیف پول‌های سرد به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای حفظ امنیت ارزهای رمزی شناخته می‌شوند. زیرا   کلیدهای خصوصی در دستگاه آفلاین قفل می‌شوند و از دسترسی اشخاص غیرمجاز جلوگیری می‌کنند. اما کیف پول گرم کمترین سطح امنیت را دارند زیرا کلیدهای خصوصی در دستگاه‌های متصل به اینترنت ذخیره می‌شوند و در معرض تهدیدات امنیتی آنلاین قرار دارند.
 1. سرعت و دسترسی:
   برای دسترسی به ارزهای رمزی در کیف پول سرد نیاز به اتصال به اینترنت و یک دستگاه آنلاین دارید، که ممکن است زمان‌بر باشد. اما کیف پول‌های گرم به سادگی قابل دسترسی هستند و به سرعت می‌توانید تراکنش‌های رمزی را انجام دهید. این به معنای این است که برای استفاده از آنها نیازی به اتصال کیف پول به یک دستگاه آنلاین ندارید.
 1. مصرف انرژی:
   Cold Wallet مصرف انرژی کمتری دارند زیرا در حالت آفلاین هستند و فقط در هنگام اتصال به دستگاه مورد نیاز انرژی مصرف می‌کنند. اما ولت های گرم مصرف انرژی بیشتری دارند زیرا برای اتصال به اینترنت و تبادل داده‌ها باید به طور مداوم فعال باشند.

کلیدی‌ترین تفاوت بین این دو نوع کیف پول امنیت است. اگر امنیت ارزهای رمزی شما از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده از کلد ولت به عنوان راهکاری امن و پیشنهادی در نظر گرفته می‌شود. از طرف دیگر، کیف پول‌های گرم مناسب برای تراکنش‌های روزمره و دسترسی سریع به ارزها هستند.

 

کیف پول سرد یا گرم، کدام بهتر است؟

انتخاب بین کیف پول سرد و گرم به ویژگی‌ها و نیازهای شخصی شما بستگی دارد. توجه داشته باشید که معمولاً کاربران ارزهای رمزی از هر دو نوع کیف پول به صورت ترکیبی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، ارزهای رمزی که برای معاملات فوری نیاز دارند را در کیف پول گرم نگه می‌دارند و ارزهای رمزی که می‌خواهند برای مدت طولانی نگه دارند را در Cold Wallet ذخیره می‌کنند. این ترکیب به آنها امکان دسترسی سریع و همچنین امنیت بالا را فراهم می‌کند.

همانطور که بیان کردیم هر یک از این دو نوع کیف پول از مزایا و معایب خود برخوردارند، بنابراین باید با توجه به موارد زیر تصمیم بگیرید:

 1. امنیت:

   – کیف پول سرد: برای حفظ امنیت بالاتر ارزهای رمزی، به خصوص اگر قصد دارید ارزهای رمزی را به مدت طولانی نگه دارید، کلد ولت توصیه می‌شود. این کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی را به صورت آفلاین در دستگاه ذخیره می‌کنند و از دسترسی اینترنتی و تهدیدات آنلاین محافظت می‌کنند.

   – کیف پول گرم: اگر نیاز به دسترسی سریع به ارزهای رمزی دارید و مقدار کمی ارز رمزی را در کیف پول خود نگه دارید، کیف پول گرم مناسب است. اما از نظر امنیتی، کمترین سطح امنیت را ارائه می‌دهند و باید مراقب باشید که کیف پول آنلاین شما از دسترسی اشخاص غیرمجاز محافظت شود.

 1. مقدار ارز رمزی:

   – اگر مقدار زیادی از ارزهای رمزی را نگه می‌دارید و به دنبال امنیت بالاتر هستید، یک Cold Wallet مناسب خواهد بود.

   – اگر ارزهای رمزی خود را برای تراکنش‌های روزمره استفاده می‌کنید یا مقدار کمی رمز ارز را نگه می‌دارید، کیف پول گرم ممکن است مناسب‌تر باشد.

 1. سرعت دسترسی:

   – کیف پول سرد: دسترسی به ارزهای رمزی در کیف پول ممکن است زمان‌بر باشد، زیرا نیاز به اتصال دستگاه به کامپیوتر و ورود کد PIN یا تصاویر QR دارد.

   – کیف پول گرم: کیف پول‌های گرم به سرعت قابل دسترسی هستند و معمولاً برای تراکنش‌های روزمره به کار می‌روند.

 1. مدیریت ریسک:

   – اگر می‌خواهید ریسک از دست دادن ارزهای رمزی را به حداقل برسانید، استفاده از کیف پول سرد توصیه می‌شود.

   – اگر می‌خواهید به سرعت به ارزهای رمزی دسترسی داشته باشید و مدیریت ریسک را به نقطه کمینه برسانید، کیف پول گرم مناسب می‌باشد.

خرید انواع کیف پول سرد از  فروشگاه علی سیتی

به عنوان جمع‌بندی، کیف پول سرد یک ابزار حیاتی برای حفظ امنیت ارزهای دیجیتال است، اما برای مواجهه با نگرانی‌های امنیتی مرتبط با آن، باید اقدامات احتیاطی و مدیریت مخاطرات را در نظر بگیرید. این اقدامات به شما کمک می‌کنند تا از ارزهای خود در مقابل از دست دادن یا حملات امنیتی محافظت کنید. شما می توانید برای خرید کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال به وب سایت و فروشگاه آنلاین علی سیتی مراجعه نمایید. از مزایای خرید از این فروشگاه قیمت مناسب انواع ولت های دیجیتالی و پشتیبانی محصولات و همچنین ضمانت اصالت کالا است. باعلی سیتی خریدی هوشمندانه را تجربه نمایید.

مرتبط ترین مطالب در مورد "کیف پول سرد cold wallet، مزایا و معایب و انواع"

یک پاسخ

 1. با از دست دادن یا از بین رفتن کیف پول سرد در صورتی که رمز بازیابی را داشته باشید میتوان در یک کیف پول سرد جدید کل رمزارزها را بازیابی کرد. و این توضیح شما در مورد معایب کیف پول سرد درست نیست. ارزها در کیف پول سرد ذخیره نمیشوند تا با از بین رفتن کیف پول از دست بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

				
					helloalicity
				
			
				
					alicitycard
				
			
کتابچه رمز ارزهای دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال ، بلاکچین، ترید کردن و...
پیشنهادی

به نام خدای رنگین کمان

درود به مردم شریف ایران همانطور که تو این 3 ماه در کنار شما بودیم و همزمان با تعطیلی شما ما هم تعطیل بودیم.

تصمیم گرفتیم تماما سود بدست آمده خرید از سایت های خارجی مون و نیمی از سود باقی محصولات رو به کولبرانی که تو این سال ها آسیب دیدن و یا تو این 3 ماه هیچ فعالیتی نداشتن تقدیم کنیم. امیدواریم که بتونیم کمک شایانی بکنیم.

پیغام شما با موفقیت برای مدیریت علی سیتی ارسال شده است.
به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.