مقالات ارز دیجیتال

کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال مجازی بوده که توسط رمزنگاری ایمن شده است. بسیاری از ارزهای دیجیتال، شبکه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند. به عبارتی دیگر ارز دیجیتال پول دیجیتالی است که برای تایید تراکنش ها به بانک یا موسسه مالی نیاز ندارد و می تواند برای خرید یا سرمایه گذاری استفاده شود.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی، شکلی از دارایی دیجیتال مبتنی بر شبکه ای است که در تعداد زیادی از رایانه ها توزیع شده است. این ساختار غیرمتمرکز به آنها اجازه می دهد خارج از کنترل دولت ها و مقامات مرکزی وجود داشته باشند. در حقیقت کریپتوکارنسی پول دیجیتالی است که برای تایید تراکنش ها به بانک یا موسسه مالی نیاز ندارد و می تواند برای خرید یا سرمایه گذاری استفاده شود. تراکنش‌ها پس از تأیید در شبکه بلاک چین ثبت می‌شوند.رمزارزها امکان پرداخت آنلاین امن را بدون استفاده از واسطه های شخص ثالث فراهم می کنند.

ارزهای رمزنگاری شده را می توان استخراج کرد، از صرافی های ارزهای دیجیتال خریداری کرد، یا برای کارهای انجام شده در بلاک چین پاداش دریافت کرد. همه سایت های تجارت الکترونیک امکان خرید با استفاده از ارزهای دیجیتال را ندارند. در واقع، ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای محبوب مانند بیت کوین، به سختی برای معاملات خرده فروشی استفاده می شوند. با این حال، ارزش ارزهای دیجیتال باعث محبوبیت آنها به عنوان ابزارهای تجاری و سرمایه گذاری شده است. به میزان محدودی از آنها برای نقل و انتقالات برون مرزی نیز استفاده می

افراد تاثیرگذار بر تاریخچه ارزهای دیجیتال

تعدادی از افراد  به طور قابل توجهی بر صنعت ارزهای دیجیتال در طول زمان خود تأثیر گذاشته‌اند. ساتوشی ناکاموتو این بخش را با ایجاد بیت کوین (BTC) آغاز کرد. ویتالیک بوترین که به دلیل ساخت اتریوم (ETH) شناخته می شود، به طور قابل توجهی بر جنبش ارزهای دیجیتال تأثیر گذاشته و با اتریوم دنیای کاملی از توکن‌های اضافی ساخته شده روی شبکه آن به نام توکن‌های ERC-20 به وجود آمد.

جد مک‌کالب به گسترش شهرت بیت‌کوین در روزهای اولیه صنعت کمک کرد و

Changpeng Zhao به عنوان یکی از بنیانگذاران Binance که به یکی از بزرگترین صرافی های رمزنگاری تبدیل شده است، دسترسی به دارایی های رمزنگاری شده را افزایش داد. سام بنکمن-فرید، یکی از خالقان پلتفرم تجارت دارایی دیجیتال FTX، به عنوان یکی دیگر از افراد مهم در این صنعت عمل می کند که بر تجارت، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و دیگر جنبه های فضای کریپتو تاثیر می گذارد.

افراد متعدد دیگری نیز روی این صنعت اثر گذاشته اند، که کوین تلگراف برخی از آنها را در لیست 100 نفر برتر خود در حوزه کریپتو و بلاک چین برای سال 2021 قرار داده است.

انواع ارزهای دیجیتال کدامند؟

انواع مختلف ارزهای دیجیتال را می توان به گروه های ذیل دسته بندی کرد.

  • آلت کوین

 به هر ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین که بیت کوین نیست اشاره دارد. اصطلاح «آلت کوین» به عنوان مخفف «جایگزین بیت کوین» ابداع شد و اکثریت قریب به اتفاق آلت کوین ها برای بهبود بیت کوین ایجاد شدند. Namecoin، Peercoin، Litecoin (LTC)، اتریوم و USD Coin (USDC) نمونه هایی از آلت کوین ها هستند.

برخی از ارزهای دیجیتال، مانند بیت کوین، دارای تعداد محدودی سکه هستند که به ایجاد تقاضا و تقویت ارزش درک شده آنها کمک می کند. به عنوان مثال، حداکثر عرضه بیت کوین به 21 میلیون محدود شده است که توسط خالق(های) بیت کوین تعیین شده است.

  • توکن

توکن ها بر روی یک بلاک چین موجود ساخته می شوند اما دارایی های قابل برنامه ریزی در نظر گرفته می شوند که امکان تنظیم و اجرای قراردادهای هوشمند منحصر به فرد را فراهم می کنند. خارج از شبکه بلاک چین، از این قراردادها می توان برای ایجاد مالکیت دارایی ها استفاده کرد. توکن ها را می توان برای نشان دادن واحدهای ارزشی مانند پول، سکه، دارایی های دیجیتال و برق استفاده کرد و همچنین می تواند ارسال و دریافت شود.

  • استیبل کوین‌ها

 ارزش خود را به ارزها یا دارایی‌های فیات مختلف مانند طلا می‌بندند. استیبل کوین‌هایی که اغلب با دلار آمریکا پیوند می‌خورند، راهی را به کاربران می‌دهند تا به دارایی‌هایی بفروشند که ارزشی برابر با یک پول ملی دارد، اما هنوز می‌توان آن را به شکلی رمزنگاری شده در اکوسیستم معامله کرد و ذخیره کرد.

  • توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT

NFT نوع دیگری از ارزهای دیجیتال هستند که نشان می‌دهند این دارایی منحصربه‌فرد است و قابل جایگزینی نیست. به عنوان مثال، یک بیت کوین قابل تعویض است، به این معنی که شما می توانید یکی را با دیگری مبادله کنید و دقیقاً همان چیزی را دریافت کنید. با این حال، از سوی دیگر، یک کارت تجاری منحصر به فرد، قابل کپی نیست. اگر آن را با کارت دیگری عوض کنید، چیز کاملاً متفاوتی دریافت خواهید کرد.

قبل از تعامل با هر دارایی، ممکن است مهم باشد که نوع و عملکرد دارایی را بسته به اهداف خود جستجو کنید. همه دارایی های دیجیتال برای اهداف سرمایه گذاری ایجاد نشده اند.

بلاک چین چیست؟

مرکز جذابیت و عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین است. همانطور که از نام آن مشخص است، یک بلاک چین اساسا مجموعه ای از بلوک های اطلاعاتی متصل در یک دفتر کل آنلاین است. هر بلوک شامل مجموعه ای از تراکنش ها است که به طور مستقل توسط هر اعتبارسنجی در یک شبکه تأیید شده است.

هر بلوک جدید ایجاد شده باید قبل از تأیید توسط هر گره تأیید شود، که جعل تاریخچه تراکنش ها را تقریباً غیرممکن می کند.

کارشناسان می گویند که فناوری بلاک چین می تواند به چندین صنعت، زنجیره تامین و فرآیندهایی مانند رای گیری آنلاین و تامین مالی جمعی خدمت کند. موسسات مالی مانند JPMorgan Chase & Co (JPM) در حال آزمایش استفاده از فناوری بلاک چین برای کاهش هزینه های تراکنش با ساده سازی پردازش پرداخت هستند.

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

مزایا

ارزهای رمزپایه نشان دهنده یک الگوی جدید و غیرمتمرکز برای پول هستند. در این سیستم، واسطه‌های متمرکز مانند بانک‌ها و مؤسسات پولی برای اعمال اعتماد و تراکنش‌های پلیسی بین دو طرف ضروری نیستند. بنابراین، سیستمی با ارزهای رمزنگاری شده، احتمال یک نقطه شکست مانند یک بانک بزرگ را از بین می‌برد و مجموعه‌ای از بحران‌ها را در سراسر جهان به راه می‌اندازد، مانند بحرانی که در سال 2008 با شکست مؤسسات در ایالات متحده آغاز شد.

ارزهای رمزپایه قول می دهند که انتقال مستقیم وجوه بین دو طرف را بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد مانند بانک یا شرکت کارت اعتباری آسان تر می کنند. چنین انتقال‌های غیرمتمرکز با استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی و اشکال مختلف سیستم‌های تشویقی، مانند اثبات کار یا اثبات سهام، تضمین می‌شوند.

از آنجا که آنها از واسطه های شخص ثالث استفاده نمی کنند، انتقال ارز دیجیتال بین دو طرف معامله می تواند سریعتر از انتقال پول استاندارد باشد. وام های فلش در امور مالی غیرمتمرکز نمونه ای عالی از این گونه نقل و انتقالات غیرمتمرکز است. این وام ها که بدون وثیقه پشتوانه پردازش می شوند، در عرض چند ثانیه قابل اجرا هستند و در معاملات مورد استفاده قرار می گیرند.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می تواند سود ایجاد کند. ارزش بازارهای ارزهای دیجیتال در دهه گذشته به شدت افزایش یافته است و در مقطعی به حدود 2 تریلیون دلار رسیده است. تا آوریل 2023، بیت کوین در بازارهای رمزنگاری بیش از 540 میلیارد دلار ارزش داشت.

اقتصاد حواله در حال آزمایش یکی از برجسته ترین موارد استفاده از ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین به عنوان ارزهای واسطه ای برای ساده کردن انتقال پول در سراسر مرزها عمل می کنند. بنابراین، یک ارز فیات به بیت کوین (یا یک ارز دیجیتال دیگر) تبدیل می شود، از مرزها منتقل می شود و متعاقباً به ارز فیات مقصد تبدیل می شود. این روش فرآیند انتقال پول را ساده می کند و آن را ارزان تر می کند.

معایب :

اگرچه آنها ادعا می کنند که یک نوع تراکنش ناشناس هستند، اما رمزارزها نام مستعار دارند. آنها یک دنباله دیجیتالی به جا می گذارند که آژانس هایی مانند اداره تحقیقات فدرال (FBI) می توانند در مورد آن تحقیق کنند. این امکان را باز می کند که دولت ها و مقامات (و سایرین) بتوانند تراکنش های مالی را پیگیری کنند.

ارزهای رمزپایه به ابزاری محبوب برای مجرمان برای فعالیت‌های شرورانه مانند پولشویی و خریدهای غیرقانونی تبدیل شده‌اند. مورد Dread Pirate Roberts، که بازاری را برای فروش مواد مخدر در وب تاریک اداره می کرد، از قبل به خوبی شناخته شده است. رمزارزها همچنین مورد علاقه هکرهایی هستند که از آنها برای فعالیت های باج افزار استفاده می کنند.

یکی از معایب ارزهای دیجیتال این است که هر کسی می‌تواند آن‌ها را با استفاده از رایانه‌ای با اتصال اینترنت استخراج کند. با این حال، استخراج ارزهای رمزپایه محبوب به انرژی قابل توجهی نیاز دارد، گاهی اوقات به اندازه انرژی مصرفی کل کشورها. هزینه های گران انرژی و غیرقابل پیش بینی بودن استخراج از دیگر معایب آن است.

اگرچه بلاک چین‌های ارزهای دیجیتال بسیار امن هستند، اما مخازن ذخیره‌سازی کلیدهای مرتبط با رمزارزهای خارج از زنجیره، مانند صرافی‌ها و کیف پول‌های دیجیتال، قابل هک هستند. بسیاری از صرافی‌ها و کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال در طول سال‌ها هک شده‌اند که گاهی اوقات منجر به سرقت میلیون‌ها دلار ” ارز” می‌شود.

ارزهای دیجیتال معامله شده در بازارهای عمومی از نوسانات قیمتی رنج می برند. به عنوان مثال، بیت کوین افزایش سریع و سقوط در ارزش خود را تجربه کرده است، به طوری که در نوامبر 2021 به 65000 دلار رسید و یک سال و نیم بعد به بیش از 20000 دلار کاهش یافت.

چگونه ارز دیجیتال خریداری می کنید؟

با توجه به سرعت پذیرش کریپتو در جهان، راه‌های مختلفی برای خرید ارز دیجیتال وجود دارد. صرافی‌های بومی رمزارز دارایی‌های دیجیتالی مختلفی را برای خرید و فروش ارائه می‌دهند. در دنیای اصلی، پی پال به عنوان یک پلتفرم نمونه عمل می کند که کاربران می توانند دارایی های دیجیتال خاصی را خریداری و بفروشند. دستگاه های خودپرداز رمزنگاری مانند دستگاه های خودپرداز بیت کوین نیز در نقاط مختلف جهان وجود دارند.

 پرداخت برای خرید دارایی ها  رمزنگاری از طریق نقل و انتقالات بانکی، انتقال ارز دیجیتال یا کارت های اعتباری نیز ارائه می شود. خرید کریپتو با پول نقد به صورت شخص به شخص نیز امکان پذیر است. با این حال، در دسترس بودن برای خرید و فروش کریپتو در هر پلتفرم معینی، می تواند از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد.

مالیات رمزنگاری چگونه است؟

اگرچه ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین ارزهای مجازی هستند، اما برای اهداف مالیات بر عایدی سرمایه به عنوان دارایی تلقی می شوند و سرمایه گذاران عادی که بیت کوین را به عنوان سرمایه گذاری خریداری می کنند، زمانی که آن را با ارز، محصولات یا خدمات سنتی مبادله می کنند، سود یا زیان سرمایه ای را تجربه خواهند کرد. .

مالیات هایی که می توان برای ارزهای دیجیتال اعمال کرد عبارتند از:

مالیات شرکت: سود یا زیان ناشی از حرکت مبادلات ارزی از جمله ارزهای مجازی مشمول مالیات است. سود و زیان شرکتی که در معاملات ارزهای دیجیتال شرکت می کند در دفاتر شناسایی می شود و طبق مقررات استاندارد مالیات شرکت مشمول مالیات می شود.

مالیات بر درآمد: سود و زیان ناشی از تراکنش‌های ارز دیجیتال باید در حساب‌های یک کسب‌وکار غیرشرکتی نشان داده شود و طبق قوانین مالیات بر درآمد متعارف مشمول مالیات/مجاز است.

سود قابل شارژ: سود و زیان بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده (که در سود معاملاتی نیستند) مشمول مالیات بر عایدی سرمایه در صورتی که به یک فرد تعلق می گیرد یا مالیات شرکتی بر سود قابل شارژ در صورتی که به یک شرکت تعلق می گیرد، مشمول یا مجاز است.

آیا ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری خوبی هستند؟

اگر شما نیز  قصد دارید که وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری خوبی است، به شرطی که بتوانید ریسک آن را بپذیرید. این در حالی اس که موفقیت برای همه افراد در ارز دیجیتال تضمین نشده است اما سرمایه‌گذاران اولیه ممکن است در دراز مدت سود خوبی را دریافت کنند.

استخراج ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

فرآیند جمع‌آوری ارزهای دیجیتال به عنوان پاداشی برای حل عملکردهای پیچیده و ثبت داده‌ها در یک بلاک چین، استخراج ارز دیجیتال نامیده می‌شود.

اما، چرا افراد ارز دیجیتال را استخراج می کنند؟ واضح ترین پاسخ این است که برخی افراد به دنبال منبع دوم درآمد هستند و برخی دیگر خواهان آزادی مالی بیشتر بدون دخالت دولت ها یا بانک ها هستند. به عنوان مثال، ماینرهای کریپتو مشروعیت تراکنش ها را در ازای بیت کوین به عنوان پاداشی برای تلاش های خود تأیید می کنند. استخراج ارز دیجیتال با استفاده از دستگاه هایی به نام ماینر صورت می‌گیرد اما همانطور که بیان کردیم این امر نیازمند انرژی و هزینه زیادی است که برای همه افراد ممکن نخواهد بود.

آینده ارزهای دیجیتال چیست؟

کریپتوکارنسی در دهه گذشته راه درازی را پیموده است و اکنون با سرعتی در حال پیشرفت است.

برخی از شرکت های جریان اصلی نیز به خود فناوری بلاک چین با علاقه نگاه می کنند و کاربردهای مختلفی مانند زنجیره تامین را ارزیابی می کنند. با قضاوت بر اساس رشد و پذیرشی که از سال 2008 و زمانی که ناکاموتو چارچوبی برای دارایی کوچکی به نام بیت کوین منتشر کرد، آینده ارزهای دیجیتال و فناوری مرتبط با آن روشن به نظر می رسد. بر اساس گزارشات به دست آمده آینده ارزهای دیجیتال تا سال 2025 به 555 میلیارد دلار ارزش خواهد رسید . با توجه به این که تعداد کاربران بیت کوین در دنیا بیش از صد میلیون نفر رسیده است، می توان میزان رشد قابل توجه رمز ارزها را و توسعه آن در آینده را پیش بینی کرد. با این حال نباید از چالش های این حوزه مانند نوسانات قیمت، امنیت و پذیرفتن آن در بازارهای جهانی غافل شد.

				
					helloalicity
				
			
				
					alicitycard
				
			
کتابچه رمز ارزهای دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال ، بلاکچین، ترید کردن و...
پیشنهادی

به نام خدای رنگین کمان

درود به مردم شریف ایران همانطور که تو این 3 ماه در کنار شما بودیم و همزمان با تعطیلی شما ما هم تعطیل بودیم.

تصمیم گرفتیم تماما سود بدست آمده خرید از سایت های خارجی مون و نیمی از سود باقی محصولات رو به کولبرانی که تو این سال ها آسیب دیدن و یا تو این 3 ماه هیچ فعالیتی نداشتن تقدیم کنیم. امیدواریم که بتونیم کمک شایانی بکنیم.

پیغام شما با موفقیت برای مدیریت علی سیتی ارسال شده است.
به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.