عیدتون مبارک

جهت مشاوره و خرید کیف پول در ایام نوروز با شماره های 88311861-021 و 09374477221 تماس بگیرید.

کریپتوکارنسی چیست؟

علی سیتی / کریپتوکارنسی چیست؟

تالیف

elham adriyani

زمان انتشار

18 بهمن 1400

نظرات

بدون نظر

آنچه که در این مطلب می خوانید:

کریپتو کارنسی در زبان فارسی و کاربرد آن

کریپتوکارنسی یک ارز مجازی یا دیجیتال است که می‌تواند برای خرید کالا و خدمات استفاده شود؛ به این معنی که هیچ سکه یا صورتحساب فیزیکی استفاده نمی‌شود و تمام تراکنش‌ها به صورت آنلاین انجام می‌شود. ارزهای دیجیتال از یک دفتر کل آنلاین با رمزنگاری قوی استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که تراکنش‌های آنلاین کاملاً ایمن هستند. در این مقاله ما به تمام جزئیات مربوط به ارزهای دیجیتال و توضیح اینکه کریپتوکارنسی چیست و  نحوه عملکرد آن چگونه است، خواهیم پرداخت.

کریپتوکارنسی چیست

کریپتوکارنسی به چه معناست؟

کریپتوکارنسی که با نام کریپتو نیز شناخته می‌شود، یک ارز دیجیتالی است که به عنوان یک وسیله مبادله طراحی شده است. از رمزنگاری برای ایمن سازی و تأیید تراکنش‌ها و همچنین کنترل ایجاد واحدهای جدید یک ارز دیجیتال خاص استفاده می‌کند.

حال سوال پیش می‌آید که در زبان فارسی معنای کریپتوکارنسی چیست؟ این واژه از دو کلمه کریپتو (crypto) و کارنسی (currency) تشکیل شده است که کریپتو (crypto) به معنی رمزنگاری و کارنسی (currency) به معنی ارز می‌باشد، بنابراین در معادل لغوی فارسی آن از ارز رمزنگاری شده استفاده می‌شود.

بسیاری از ارزهای دیجیتال بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده اند که یک دفتر کل توزیع شده است و توسط یک شبکه توزیع شده از رایانه‌ها اجرا می‌شود. ارزهای دیجیتال از ارزهای فیات مانند دلار ایالات متحده یا پوند انگلیس متمایز هستند زیرا هیچ مرجع مرکزی آنها را صادر نمی‌کند.

فناوری بلاک چین یکی از نگرانی‌های اصلی پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال را برطرف می‌کند، یعنی تضمین می‌کند انحصار اختیار وجود ندارد. به این دلیل است که در فناوری بلاک چین، طرف‌های معامله خودشان هر فعالیتی از این دست را تأیید و تسهیل می‌کنند.

معنای cryptocurrency

ایده کریپتوکارنسی چگونه شکل گرفت؟

مفهوم ارز دیجیتال در رونق فناوری که در دهه 90 میلادی ایجاد شد، مورد توجه قرار گرفت. چندین سازمان و برنامه نویس جرأت کردند تا در خصوص اینکه کریپتوکارنسی چیست صحبت کنند و خط ارزی موازی ایجاد نمایند که خارج از دسترس هر مقام مرکزی باشد و شرکت‌هایی که خودشان سعی در ایجاد این ارز دیجیتال داشتند، صلاحیت تایید و تسهیل تراکنش‌ها را بر عهده گرفتند.

این موضوع سرمایه گذاری در این حوزه را نیز پایه گذاری کرد. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال در آن زمان مملو از تقلب‌ها و سایر چالش‌های مالی بودند. ساتوشی ناکاموتو، یک برنامه نویس یا شاید هم گروهی از برنامه نویسان در سال 2009 بودند که بیت کوین را معرفی و توضیح دادند که اولین ارز رمزنگاری شده در تاریخ است.

کریپتوکارنسی چگونه کار می‌کند؟

حالا که متوجه شدید دقیقا کریپتوکارنسی چیست، می‌خواهیم نحوه کار آن را توضیح دهیم. به گفته ساتوشی ناکاموتو، بنیانگذار بیت کوین، این یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا است. جایی که هیچ مرجع مرکزی یا تنظیم‌کننده‌ای در آن دخالتی ندارد.

بنابراین ارزهای رمزنگاری شده صرفاً تراکنش‌ها یا ورودی‌هایی در یک دفتر مشترک هستند که تنها با رعایت پیش‌نیازهای خاص قابل تغییر می‌باشند. به طور معمول، در یک فناوری بلاک چین مانند شبکه بیت‌کوین، هر تراکنش متشکل از آدرس‌های کیف پول یا کلیدهای عمومی طرف‌های درگیر است.

آنچه شبکه را ایمن می‌کند این است که فرستنده باید تراکنش را با کلید خصوصی خود تأیید کند. پس از تایید، تراکنش در دفتر کل مشترک یا پایگاه داده منعکس می‌شود.

با این حال، تنها ماینرها مجاز به تایید تراکنش‌های درون یک شبکه ارز دیجیتال هستند. آنها برای تایید هر تراکنش خاص باید پازل‌های رمزنگاری را حل کنند. در ازای خدمات خود، آنها یک کارمزد تراکنش در آن نوع خاص از ارز دیجیتال و یک پاداش دریافت می‌کنند. اما منظور از ماینرها چیست؟ در اینجا بهتر است توضیح مختصری در خصوص ماینینگ بدهیم، استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال فرایند تولید کوین جدید است، در آن تمامی تراکنش‌های رمز ارز تایید می‌شود، در دفتر کل ثبت می‌شود و جوایزی به صورت کوین اهدا می‌شود.

روش کار کریپتو کارنسی

کاربرد و مزایای استفاده از کریپتوکارنسی

تا اینجا در خصوص اینکه کریپتوکارنسی چیست صحبت کردیم، حالا سوالی مطرح می‌شود که آیا محبوبیتی که کریپتوکارنسی در طول سال‌ها به دست آورده است، توخالی است یا خیر؟ در جواب این سوال باید گفت با وجود اینکه هنوز به جای پول نقد نهادینه نشده است، اما ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین، در سراسر جهان مقبولیت گسترده‌ای پیدا کرده اند. در نتیجه باید گفت کریپتوکارنسی در حال حاضر بازار خوبی دارد. در اینجا به ذکر چند مورد از کاربرد و مزایای  آن پرداختیم.

  • به عنوان یک روش پرداخت

در ابتدا، بیت کوین ارزش کمی به عنوان روش پرداخت در تجارت داشت؛ اما با گذشت زمان، چندین تاجر در سراسر جهان آن را به‌عنوان یک وسیله پرداخت قابل قبول پذیرفته‌اند. یکی از قابل توجه ترین پذیرندگان ارزهای دیجیتال به عنوان یک وسیله پرداخت قابل اجرا، شرکت اپل است. این امکان را می‌دهد که با استفاده از 10 نوع ارز دیجیتال مختلف برای انجام تراکنش در اپ استور اقدام کنید.

هند به‌عنوان یک اقتصاد بزرگ هنوز هم ارز دیجیتال را به‌عنوان یک روش پرداخت قابل اجرا به طور گسترده بررسی می‌کند. با این وجود، با توجه به اینکه شرکت‌های بزرگی مانند اپل و فیس‌بوک در تلاش برای گسترش این نوع از ارز هستن، انتظار می‌رود که کریپتوکارنسی به زودی در هند مورد توجه قرار گیرد.

  • سرمایه گذاری

با توجه به تعریفی که در قسمت کریپتوکارنسی چیست در این مقاله ارائه دادیم باید گفت ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین، یکی از سودآورترین گزینه‌های سرمایه گذاری در حال حاضر است. افزایش ارزش آن بسیار پویا است و می‌تواند راهی عالی برای گسترش سرمایه باشد.

با این حال افراد باید به نوسانات این مسیر سرمایه گذاری نیز توجه داشته باشند. بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال با بیشترین سهم بازار، برخی از نامنظم ترین تغییرات قیمت را به عنوان دارایی تجربه کرده است.

مزایای رمز ارزها

معروف‌ترین کریپتو کارنسی ها یا رمز ارزها

در حال حاضر تنها 3 نوع گسترده از رمز ارزها وجود دارد که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که معرفی شده است و به عنوان “طلای دیجیتال” شناخته می‌شود. در حال حاضر (تا زمان نوشتن این مقاله) ارزش بازار آن 172.76 میلیارد دلار است که بزرگ‌ترین نوع ارز دیجیتال است.

  • آلت کوین‌ها

برخی از آلت کوین‌ها به طور تصاعدی با بیت کوین متفاوت هستند و از الگوریتم‌های مختلفی استفاده می‌کنند. حالا با یک مثال می‌گوییم که تفاوت آلت کوین‌ها با بیت کوین به عنوان یک کریپتوکارنسی چیست، برای مثال اتریوم یک آلتکوین است ولی یک ارز نیست، بلکه پلتفرمی است که نهادها می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را بر اساس بلاک چین بسازند. در حال حاضر بیش از هزار آلتکوین وجود دارد. برخی از آلتکوین‌های قابل توجه اتریوم، فکتوم، لایت کوین و غیره هستند.

  • توکن‌ها

توکن‌ها محصولات آلتکوین‌هایی مانند اتریوم و NEO هستند. این ارزهای دیجیتال یک بلاک چین مجزا ندارند اما در عوض بر روی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ایجاد شده و از طریق چنین آلت کوین‌هایی اجرا می‌شوند. بیت کوین، اتر، لایت کوین و مونرو ارزهای رمزنگاری شده محبوب هستند.

بیت کوین، محبوب ترین ارز

چگونه روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

تا این قسمت از مقاله سعی شد تا به زبان ساده در خصوص اینکه کریپتوکارنسی چیست و چه کاربردی دارد صحبت کنیم در ادامه به بررسی چگونگی سرمایه گذاری روی آن خواهیم پرداخت. در مقایسه با انواع دیگر ارزهای دیجیتال، واحدهای بیت کوین را می‌توان به دلیل زیاد بودن در تعداد راحت تر خریداری کرد. افراد می‌توانند با استفاده از کارت‌های هدیه و از طریق تراست‌های سرمایه گذاری، آن را از صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری کنند. همچنین برای سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال برای امنیت بیشتر حتما یکی از انواع کیف پول های دیجیتال را برای نگهداری رمز ارزهای خود خریداری نمایید. انواع کیف پول‌های سخت افزاری ارز را می‌توانید در فروشگاه علی سیتی مشاهده و با توجه به ارزهای خود  خریداری نمایید.

مرتبط ترین مطالب در مورد "کریپتوکارنسی چیست؟"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدوده قیمت
76,000تومان12,070,000تومان

وضعیت کالا

دسته بندی محصولات

بلوتوث

رنگ

ظرفیت

				
					helloalicity
				
			
				
					alicitycard
				
			
کتابچه رمز ارزهای دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال ، بلاکچین، ترید کردن و...
پیشنهادی

به نام خدای رنگین کمان

درود به مردم شریف ایران همانطور که تو این 3 ماه در کنار شما بودیم و همزمان با تعطیلی شما ما هم تعطیل بودیم.

تصمیم گرفتیم تماما سود بدست آمده خرید از سایت های خارجی مون و نیمی از سود باقی محصولات رو به کولبرانی که تو این سال ها آسیب دیدن و یا تو این 3 ماه هیچ فعالیتی نداشتن تقدیم کنیم. امیدواریم که بتونیم کمک شایانی بکنیم.

پیغام شما با موفقیت برای مدیریت علی سیتی ارسال شده است.
به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.