ماینینگ چیست؟

علی سیتی / ماینینگ چیست؟

تالیف

elham adriyani

زمان انتشار

23 بهمن 1400

نظرات

بدون نظر

آنچه که در این مطلب می خوانید:

استخراج ارزهای دیجیتال آنچنان شور و هیجانی ایجاد کرده است که نمی‌توان افرادی که این نوع از ارزها را استخراج می‌کنند و بازار پردازنده‌های گرافیکی را بی‌ثبات کرده‌اند، نادیده گرفت. در اینجا عبارتی بنام “کریپتو ماینینگ” مطرح می‌شود. آیا می‌دانید منظور ازماینینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟ در این مقاله قصد داریم به پاسخ این سوالات بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

ماینینگ ارزهای دیجیتال منجر به افزایش تقاضا برای واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) شده است. بطوریکه Advanced Micro Devices که یک تولید کننده GPU است، نتایج مالی چشمگیری را با افزایش تقاضا برای سهام این شرکت و معامله سهام در بالاترین سطح خود در یک دهه اخیر منتشر کرده است.

ماینینگ چیست

منظور از ماینینگ و یا استخراج ارز دیجیتال چیست؟

به بیان ساده‌تر منظور از استخراج یا ماینینگ همان فرآیند تولید ارز دیجیتال است. این کار از طریق حل معادلات پیچیده‌ی ریاضی طی فرایند اثبات کار (Proof of Work) صورت می‌پذیرد و نهایت منجر به استخراج ارزهای دیجیتال می‌شود. در واقع یک ساز و کار اجماع مبتنی بر قدرت محاسباتی است. ماینرها یا استخراج کنندگان با قرار دادن قدرت پردازش سیستم خود در اختیار شبکه و تایید تراکنش‌ها این عملیات را انجام می‌دهند.

در اینجا لازم است به نکته‌ای اشاره کنیم؛ ماینینگ ارزهای دیجیتال زحمت و هزینه زیادی را در بر دارد. فرآیند استخراج باعث مصرف زیاد برق می‌شود. البته این بخشی از هزینه‌های ماینینگ است. اجازه بدهید توضیح بیشتری در خصوص اینکه ماینینگ چیست، بدهیم.

ماینینگ

اکثر مردم ماینینگ کریپتو را به عنوان راهی برای ایجاد سکه‌های جدید می‌دانند. با این حال، ماینینگ ارزهای دیجیتال شامل اعتبارسنجی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین و افزودن آنها به دفتر کل توزیع شده است. چالش یک ارز دیجیتال این است که پلتفرم‌های دیجیتال به راحتی دستکاری می‌شوند. دفتر کل توزیع شده، تنها به ماینرهای تایید شده اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های دفتر کل دیجیتال را به روز کنند. این موضوع به ماینرها مسئولیت مضاعفی برای ایمن کردن شبکه می‌دهد.

حتما برایتان سوال است که آیا یک نهاد مرکزی وجود دارد؟ باید بگوییم خیر. از آنجا که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که بتواند فرایند پردازش تمامی‌ تراکنش‌ها و استخراج ارزهای دیجیتال را به تنهایی و با ضریب اطمینان بسیار بالا انجام دهد، استخراج‌کنندگان با در اختیار گذاشتن کامیپوترها و دستگاه‌های محاسباتی مخصوص خود به شبکه، کمک به انجام این فرایند می‌کنند. بنابراین، ماینرها تشویق می‌شوند تا شبکه را با مشارکت در فرآیند اعتبارسنجی تراکنش ایمن کنند که شانس آنها را برای برنده شدن سکه‌های تازه افزایش می‌دهد.

فرآیند ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال در هفت مرحله

در اینجا می‌خواهیم در هفت مرحله استخراج رمزارز را توضیح دهیم:

مرحله 1: یک کاربر از طریق ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول خود تراکنش انجام می‌دهد و سعی می‌کند ارز دیجیتال یا توکن مورد نظر خود را برای شخص دیگری ارسال کند.

در اینجا لازم است توضیح مختصری در خصوص کیف پول بدهیم؛ والت یا همان کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه‌ نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی ‌را ذخیره می‌کند و با بلاک چین‌های مختلف در تعامل است تا کاربران بتوانند ارز دیجیتال را ارسال و دریافت کنند و بر حساب خود نظارت داشته باشند.

فرآیند استخراج

مرحله 2: این تراکنش از طریق برنامه کیف پول توزیع می‌شود و منتظر می‌ماند تا توسط یک ماینر در این بلاک چین انتخاب شود. این تراکنش در قسمت “تراکنش تایید نشده” تا زمانی که یک ماینر آن را انتخاب کند به حالت تعلیق در می‌آید. در اینجاست که متوجه خواهید شد دانستن اینکه ماینینگ چیست و ماینر دقیقا چه کاری انجام می‌دهد، مهم است زیرا در درک این فرآیند به شما کمک می‌کند.

این قسمت مجموعه ای از تراکنش‌های تایید نشده در شبکه است که در انتظار پردازش هستند. تراکنش‌های تایید نشده معمولاً در یک جای بزرگ جمع آوری نمی‌شوند، بلکه در قسمت‌های طبقه بندی شده کوچک جمع‌آوری می‌شوند.

مرحله 3: ماینرهای شبکه که گاهی اوقات نود نامیده می‌شود، تراکنش‌ها را از این استخرها انتخاب می‌کنند و آنها را به یک “بلوک” تبدیل می‌کنند. یک بلوک اساساً شامل مجموعه‌ای از تراکنش‌ها است که شامل تراکنش‌های تایید نشده حال حاضر، علاوه بر اطلاعات اضافی مانند امضای دیجیتال، تایمر و غیره نمی‌شود.

هر ماینر بلوک تراکنش خود را ایجاد می‌کند و چندین ماینر می‌توانند همان تراکنش را برای گنجاندن در بلوک خود انتخاب کنند.

ماینینگ

اجازه دهید حالا که می‌دانید ماینینگ چیست و ماینر چه کاری انجام می‌دهد یک مثال بزنیم، دو ماینر A و ماینر B را در نظر بگیرید. هر دو ماینر A و B می‌توانند تصمیم بگیرند که تراکنش X را در بلوک خود لحاظ کنند. در بلاک چین BTC حداکثر اندازه بلوک 1 مگابایت است. ماینرها باید قبل از افزودن تراکنش به بلوک خود بررسی کنند که آیا با توجه به سابقه بلاک چین این تراکنش می تواند واجد شرایط باشد یا خیر.

اگر موجودی کیف پول فرستنده مطابق با سوابق آنها کافی باشد، تراکنش معتبر تلقی می‌شود و می‌تواند به بلوک اضافه شود. اولویت‌بندی ماینرها به این صورت است که آن تراکنش‌هایی که هزینه بالا دارند را در اولویت می‌گذارد و پاداش بالاتری برای آن‌ها در نظر می‌گیرد.

مرحله 4: ماینرها برای استخراج ارزهای دیجیتال با انتخاب برخی تراکنش‌ها و افزودن آنها به بلوک خود، بلوکی از تراکنش‌ها را ایجاد می‌کنند. آنها برای افزودن یک بلوک تراکنش به یک امضا در بلاک چین نیاز دارند. این امضا که به عنوان اثبات کار نیز شناخته می‌شود، با حل یک مسئله ریاضی بسیار پیچیده ایجاد می‌شود و برای هر بلوک معاملات منحصر به فرد است. هر بلوک برای خود یک مسئله متفاوت و پیچیده ریاضی دارد.

بنابراین، هر ماینر روی یک موضوع متفاوت مخصوص بلاک خود کار خواهد کرد. حل هر یک از این مشکلات به قدری دشوار است که به توان محاسباتی و برق زیادی نیاز دارد (همانطور که در قسمت ماینینگ چیست اشاره کردیم). به این فرآیند استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال می‌گویند.

مرحله 5: ماینری که بتواند اولین امضای واجد شرایط را برای بلوک خود پیدا کند، این بلوک و امضای آن را برای سایر ماینرها منتشر خواهد کرد.

مرحله 6: در این مرحله ماینرها باید با استفاده از داده‌های بلوک توزیع شده اعتبار یک امضا را تایید نمایند که آیا هش خروجی با امضای موجود مطابقت دارد یا خیر. اگر مطابقت داشته باشند، سایر ماینرها آن را تأیید می‌کنند. در نتیجه این روند، بلوک را می‌توان به بلاک چین اضافه کرد.

اینجا سوال مطرح می‌شود که الگوریتم ماینینگ چیست، باید گفت ماینرها به یک اجماع دست می‌یابند که همه بر سر آن اتفاق نظر دارند. از این رو، آن را “الگوریتم اجماع” می‌نامند. پس از انتشار امضا و استفاده از تمام قدرت محاسباتی، بلوک را می‌توان به بلاک چین اضافه کرد. سپس به تمام گره‌های دیگر در شبکه ارسال می‌شود.

گره‌های دیگر این بلوک را می‌پذیرند و آن را در داده‌های تراکنش خود ذخیره می‌کنند، تا زمانی که تراکنش‌های موجود در بلوک به درستی با موجودی کیف پول فعلی (سابقه تراکنش) مطابقت داشته باشد.

مرحله 7: هنگامی که یک بلوک به زنجیره اضافه شد، “تأیید” بلوک‌هایی که پس از آن اضافه می‌شوند شمارش می‌شود.

به عنوان مثال، اگر تراکنش شما در بلوک 502 ثبت شده باشد و بلاک چین دارای 507 بلوک باشد، به این معنی است که تراکنش شما دارای پنج تایید است: 502 تا 507. حال که می‌دانید الگوریتم ماینینگ چیست، می‌خواهیم توضیحی در خصوص اینکه منظورمان از “تایید” چیست، بدهیم.

تایید در ماینینگ به چه معناست؟

دلیل اینکه به آن تایید می‌گویند این است که هر بار که بلوک دیگری بعد از آن اضافه می‌شود، بلاک چین دوباره به اجماع کامل در مورد تاریخچه تراکنش، از جمله تراکنش شما و بلوک شما می‌رسد. در نتیجه، می‌توانید بگویید که تراکنش شما پنج بار توسط بلاک چین تأیید شده است. اینکه دقیقا متوجه شوید منظور از الگوریتم ماینینگ چیست نیاز به کسب تجربه هم در این زمینه دارد.

هرچه تراکنش شما بیشتر تایید شود، یعنی هر چه یک بلوک در زنجیره عمیق‌تر باشد، تغییر آن برای هکرها سخت‌تر خواهد بود. پس از اضافه شدن یک بلوک جدید به بلاک چین، همه ماینرها باید دوباره از مرحله سوم شروع کنند و یک بلوک جدید از تراکنش‌ها را تشکیل دهند.

نحوه شروع استخراج ارزهای دیجیتال

استخراج ارزهای دیجیتال به رایانه‌هایی با نرم افزارهای ویژه نیاز دارد که به طور خاص برای حل معادلات ریاضی رمزنگاری پیچیده طراحی شده است. در روزهای اولیه این فناوری، ارزهای رمز پایه مانند بیت کوین را می‌توان با یک تراشه CPU ساده در رایانه خانگی استخراج کرد. با این حال در طول سال‌ها، تراشه‌های CPU برای استخراج بیشتر ارزهای دیجیتال به دلیل افزایش سطوح دشواری غیرعملی شده‌اند.

برای استخراج بیشتر، به یک GPU تخصصی یا یک ماینر مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) نیاز است. علاوه بر این، پردازنده‌های گرافیکی موجود در ریگ ماینینگ باید همیشه به یک اتصال اینترنتی مستمر متصل باشند. همچنین هر ماینر کریپتو ملزم به عضویت در استخر استخراج آنلاین کریپتو کارنسی است.

در اینجا حتما برای شما سوال مطرح می‌شود که منظور از ریگ ماینینگ چیست؟  ریگ ماینینگ یا ریگ استخراج به مجموعه‌ای از تجهیزات و پک سخت‌افزاری اشاره دارد که برای ماینینگ ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استخراج رمز ارزها

آیا استخراج رمزارز با کامپیوتر خانگی به صرفه است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این مسئله به این موضوع بستگی دارد که چه ارز دیجیتالی را می‌خواهید استخراج کنید. در بالا در خصوص اینکه ریگ ماینینگ چیست، توضیح دادیم در واقع تجهیزاتی که می‌خواهید به کار برید اهمیت دارد. تا همین چند سال پیش استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین از طریق کامپیوتر ممکن بود، چون ارزش بیت کوین کمتر بود.

اما وقتی دارندگان این ارز دیجیتال متوجه شدند که یکسری از کارت‌های گرافیکی باعث می‌شود که کارشان سریعتر و بهتر انجام شود، پردازش بیت کوین زیاد شد و قیمت آن افزایش یافت.

به طور خلاصه اگر بخواهیم به این سوال جواب دهیم باید بگوییم، سخت‌افزارهای کامپیوتری قدرتمندی وجود دارند که برای این کار بسیار مناسب هستند. به عنوان مثال می‌توان به کارت گرافیک شرکت AMD با مدل Radeon VII اشاره کرد. بهتر است این گونه بگوییم که زمانی استفاده از کامپیوتر خانگی برای استخراج ارز مناسب است که بدانیم چه نوع رمزارزی می‌خواهیم استخراج کنیم. البته ناگفته نماند که باید دستگاه انت ماینر (Antminer) را در کنار کامپیوتر خود داشته باشید.

زمان ماینینگ ارزهای دیجیتال هم می‌تواند متفاوت باشد. مثلا اگر شما یک ماینر قوی و قدرتمند داشته باشید، تقریبا به 1200 روز زمان نیاز است تا از استخر استخراج، یک دانه بیت‌کوین استخراج کنید. با توجه به روش و سیستمی‌که از آن برای استخراج رمزارز استفاده می‌کنید، مدت زمان استخراج هم متفاوت خواهد بود.

منظور از استخر ماینینگ چیست؟ به طور کلی، استخر استخراج به عنوان هماهنگ‌کننده بین ماینرها عمل خواهد کرد. از طریق استخر ماینینگ سازماندهی بین ماینرها برقرار خواهد شد و از اتلاف انرژی و زمان برای تولید هش‌های مشابه جلوگیری خواهد شد.

استحراج ارز دیجیتال با کامپیوتر

 

آیا با موبایل می‌توان رمزارز استخراج کرد؟

افراد به دلیل گران بودن دستگاه‌های استخراج تصمیم می‌گیرند ماینینگ ارزهای دیجیتال را با موبایل انجام دهند. اما ضرر این کار بسیار زیاد است و باعث می‌شود که به گوشی شما آسیب برسد. بهتر است این طور بگوییم که ضرر این کار بیشتر از منفعت آن است زیرا باعث آسیب رساندن به CPU آن می‌شود و در نهایت احتمالا منفعتی هم برای شما ندارد. با این حال ما به شما توضیح خواهیم داد که منظور از موبایل ماینینگ چیست؛ در ادامه با ما همراه باشید.

استخراج ارز دیجیتال با موبایل

سیستم عامل آیفون به دلیل محدودیت‌هایی که برای نصب نرم افزار دارد، گزینه مناسبی نیست. برای این کار بهتر است از دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل اندروید به دلیل تنوع بسیار در نرم‌افزارهایش استفاده کنید.

برنامه‌های اندروید برای استخراج رمز ارز

در اینجا قصد داریم دو برنامه که برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌شود را معرفی کنیم:

  1. MinerGate Mobile Miner

با این نرم افزار می‌توانید بیت کوین استخراج کنید. همچنین یک کیف پول دیجیتال هم دارید. یکی از گزینه‌های مناسب در این نرم افزار امکان غیرفعال کردن خودکار ماینینگ در صورتیکه شارژ نداشته باشید، است.

  1. Crypto Miner

این نرم افزار می‌تواند ارزهای دیجیتال بیشتری را پشتیبانی کند. برای استفاده از این نرم افزار باید به یک استخر ماینینگ متصل باشید. حال می‌توانید سخت افزار و نرم افزار مناسب را انتخاب کنید.

استخراج ارز دیجیتال با موبایل

آیا استخراج کریپتو ارزشش را دارد؟

 امیدواریم تا این قسمت از مقاله اطلاعات خوبی در خصوص اینکه ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند ارائه داده باشیم. حال می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا استخراج ارزهای دیجیتال ارزشش را دارد. اینکه استخراج کریپتو ارزشمند است یا خیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم ترین عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از نرخ هش ریگ ماینینگ، مصرف برق و هزینه‌های کلی. به طور کلی، ماشین‌های ماینینگ کریپتو مقدار قابل‌توجهی برق مصرف می‌کنند و گرمای قابل‌توجهی منتشر می‌کنند. همچنین در نظر گرفتن سطح دشواری ارز دیجیتالی که یک فرد می‌خواهد استخراج کند، مهم است تا مشخص شود که آیا این عملیات سودآور خواهد بود یا خیر.

اشتراک گذاری

مرتبط ترین مطالب در مورد "ماینینگ چیست؟"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

				
					helloalicity
				
			
				
					alicitycard
				
			
کتابچه رمز ارزهای دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال ، بلاکچین، ترید کردن و...
پیشنهادی

به نام خدای رنگین کمان

درود به مردم شریف ایران همانطور که تو این 3 ماه در کنار شما بودیم و همزمان با تعطیلی شما ما هم تعطیل بودیم.

تصمیم گرفتیم تماما سود بدست آمده خرید از سایت های خارجی مون و نیمی از سود باقی محصولات رو به کولبرانی که تو این سال ها آسیب دیدن و یا تو این 3 ماه هیچ فعالیتی نداشتن تقدیم کنیم. امیدواریم که بتونیم کمک شایانی بکنیم.

پیغام شما با موفقیت برای مدیریت علی سیتی ارسال شده است.
به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.